Zateplování budov je nutností a ne luxusem

fotkyfoto_50081483_s_400


Zateplování budov je odborná činnost, která se za posledních cca 10 let dočkala velkého nárůstu jak v kvantitě, tak v kvalitě. Zateplování kontaktními systémy, jako optimální variantou, má na objekty příznivé účinky. Vytváří například lepší tepelnou pohodu v objektu, snižuje působení povětrnostních vlivů na nosnou stavební konstrukci, prodlužuje životnost a v neposlední řadě zlepšuje vzhled budovy.

Dům poskytuje komfort tehdy, když je dobře postavený. Tepelná pohoda v interiéru znamená zákonitě spokojeného obyvatele domu či bytu. Ať už je to v zimě, když venku mrzne, nebo v létě, když jsou nesnesitelná vedra. Co ovšem dělat v případě, když se v minulosti tento problém neřešil? Nezbývá nic jiného než dům zateplit. Díky zateplení domu se navíc sníží náklad na elektřinu, plyn či teplo.

 

Celkový přínos z případných investic je možné shrnout do několika bodů:

  • Úspory za vytápění činí 30% - 50% současných nákladů
  • Zvýšení tržní hodnoty bytu až o 50%
  • Při komplexní renovaci - úspory více než 10% nákladů ve srovnání s postupným prováděním jednotlivých regeneračních kroků
  • Zlepšení kvality bydlení (mikroklima, snížení hlučnosti, moderní a estetické prostředí)
  • Prodloužení životnosti objektu
  • Opravený dům je vnímán obyvateli i okolím vždy příznivě, jako „nová adresa"

 

ilustrační foto            ilustrační foto

 

Pokud chceme jít s dobou a šetřit, neměli bychom opomenout zateplení obvodového pláště. Obvodová stěna musí chránit vnitřní prostory budovy proti povětrnostním vlivům: proti nízké, ale i vysoké teplotě, tedy jednoduše proti všemu, co by mohlo narušit vnitřní tepelnou pohodu. Únik tepla obvodovým pláštěm tvoří až jednu třetinu celkových tepelných ztrát budovy.

Účinně je možné zateplit jen z exteriéru. Pokud upevňujeme izolaci přímo na vnější povrch konstrukce a i po zateplení jsou všechny vrstvy v těsném spojení, jedná se o kontaktní zateplení. Zateplení, při kterém je povrchová vrstva oddělena od tepelné izolace vzduchovou vrstvou, se nazývá odvětrané.

Kontaktní zateplovací systém je nejrozšířenějším a v určitých podmínkách i nejlevnějším zateplovacím systémem. Výhody tohoto zateplení spočívají v jeho jednoduchosti a účinnosti. Tato metoda poskytuje neomezenou barevnost a lze ji snadno opravit. Na druhou stranu však toto zateplení není vhodné do vlhkých provozů.

Odvětraný zateplovací systém, nazývaný též montovaný, spočívá v uplatnění suchých procesů. Vrstvy z interiérové strany směrem k exteriérové jsou v tomto pořadí: původní obvodová stěna, tepelně izolační vrstva, kotvící a nosná konstrukce, odvětraná vzduchová vrstva, obklad. Odvětrávaný zateplovací systém je nejbezpečnější z hlediska kondenzace vodní páry a je vhodný i do vlhkých provozů. Výhodou je možnost vykonávat montáž v každém ročním období.

 

Jaký zateplovací systém zvolit

Jako u všeho, i u zateplovacích systémů platí, že levné dokáže být nakonec velice drahé. Proto bychom se neměli ptát pouze na cenu zateplovacího systému. Pokud jde o rozhodnutí zda polystyren či minerální vlnu, záleží většinou spíše na názoru investora. Na většinu domů lze polystyren použít; minerální vlna je na druhé straně prodyšnější materiál.

Na závěr otázka - Proč zateplovat? Tepelná pohoda v místnostech nezávisí pouze na teplotě vzduchu v místnosti, ale i na povrchových teplotách jednotlivých konstrukcí, zvláště obvodových stěn. Zateplením obvodových stěn zvýšíme tuto povrchovou teplotu a tím výrazně zlepšíme i tepelnou pohodu v místnosti. Jinými slovy řečeno:  zateplením a výměnou oken výrazně snížíme přehřátí místností v letním období a v zimě místnosti vytopíme s daleko menšími nároky na energii. Úspora na vytápění se pohybuje okolo 30 - 50% v závislosti na daném objektu.

Cílem rekonstrukcí je vytvořit útulné místnosti se zdravým prostředím a dobrou tepelnou pohodu. Předpokladem jsou dostatečně izolované obvodové zdi.

Problém tepelné pohody v interiéru je aktuální téměř po celý rok a pokud chcete udělat něco s náklady na vytápění, je nejvyšší čas!

 

ilustrační foto


Staňte se i Vy členy našeho klubu :o)
tady_uz_se_setri..._400