Novinky

Bydlení v paneláku ztrácí svá negativa

26.08.2019

Byt v paneláku stoupá na žebříčku zájmu o bydlení a důvodem není jen nedostatek bytů.
Mnoho panelových domů prošlo v posledních letech komplexní modernizací, splňující
všechny současné požadavky.

S bydlením v panelácích jsou lidé převážně spokojeni

V České republice je evidováno 1,2 miliónu bytů ve zhruba 65 tisících panelových domech. Tvoří tedy téměř třetinu veškerého bytového fondu. Přestože mají paneláky své nedostatky, s bydlením v nich je spokojena 80 % jejich obyvatel.

Podle aktuálního průzkumu Sdružení EPS ČR jsou o něco spokojenější ti, jejichž panelový dům byl již zateplen a prošel modernizací. Podmínkou však je kvalita provedení. „Podle statistik jsou zatepleny asi dvě třetiny panelových domů u nás, bohužel asi polovina z těchto stavebních prací nebyla provedena bezchybně, takže za plnohodnotně zateplené bychom mohli označit odhadem jen třetinu obývaných domů,“ vysvětluje problém se zateplováním paneláků předseda Sdružení EPS ČR Pavel Zemene.

obrazek_revitalizace_v_400

Ceněn je zateplený dům, který přináší nižší výdaje i vyšší komfort bydlení

Hlavní výhodou revitalizovaných objektů je snížení nákladů na energie a zároveň lepší tepelný i hlukový komfort. Platí to také pro panelové domy, kde výdaje za energie považují jejich obyvatelé v 65 % za přiměřené a v 11 % dokonce za nízké. U nezateplených objektů postavených panelovou technologií jsou pro uživatele tyto platby přiměřené jen v 49 %. Tento druh nákladů vnímá jako příliš vysoké 43 % oslovených respondentů žijících v nezateplených budovách oproti 24 % těch, co žijí v domech zateplených. „Hlavní výhodou zateplení je vedle nižších výdajů za energie podle obyvatel zateplených domů i vyšší tepelný komfort. Při posledním zkoumání v loňském roce to potvrdilo 85 % dotázaných,“ doplňuje Pavel Zemene.

O kolik vzroste cena bytu v modernizovaných panelácích?

Zateplený byt navíc zvyšuje svou tržní hodnotu, jak potvrzují realitní experti: „Srovnáme-li podobný byt v zatepleném a nezatepleném domě, evidujeme větší zájem o bytové jednotky v již zrekonstruovaných budovách. Zrenovované byty 3+1 v krajských městech jsou zpravidla o 150 000 – 200 000 korun dražší a prodají se obvykle rychleji a snadněji než jejich nezrenovované protějšky,“ uvádí Jan Hájek z realitní kanceláře.

 

obrazek_revitalizace_m_400

 

Přestěhovat se, nebo zateplit?

Spokojenost s bydlením především v zateplených panelových domech posiluje neochotu Čechů měnit své bydlení. „Významnou roli hraje i finanční stránka, kdy panelové byty patří jednoznačně k těm dostupnějším z hlediska koupě i pronájmu. Přestože tyto objekty často slouží, jako první samostatné bydlení pro mladou generaci lze vidět v současnosti vidět velký posun k lepšímu péči o tyto domy. Zatímco dříve byly ve společnosti považovány za jakési nutné zlo, dnes dokážeme více ocenit jejich jednoduchost a praktičnost,“ uzavírá Pavel Zemene. I díky tomu, plánuje změnit bydlení jen 38 % obyvatel zateplených panelových domů. A kam se chtějí Češi z paneláků stěhovat? Nejčastěji je lákají klasické cihlové domy, případně objekty splňující pasivní energetický standard bydlení.

O průzkumu

Průzkum Sdružení EPS ČR byl realizován pomocí nástroje Instant Research agentury Ipsos. Sběr dat probíhal v březnu 2019 a zúčastnilo se ho 840 respondentů ve věku 18 až 64 let z celé České republiky. Kritériem účasti bylo bydlení v panelovém bytu.

 

zdroj: dumplnyuspor.cz

« zpět