Novinky

Weber.pas aquaBalance

27.11.2014

S materiálem weber.pas topDry vyvinula firma Weber první hydrofilní fasádní omítku, která nevyužívá k ochraně fasády proti nevzhledným řasám biocidní prostředky.V posledních letech s ní bylo v České republice omítnuto již více než 400 tisíc čtverečních metrů fasády. Ušetřilo se takpříslušné množství biocidního konzervačního prostředku. Weber.pas topDry bylvyvinut v roce 2008 a připraven pro uvedenína trh v České republice již v roce2011. Až do tohoto okamžiku se výzkum v oblasti fasádních omítek intenzivně zaměřoval na hydrofobní povrch, který silně odpuzuje vodu. Na takovém povrchu dochází k rychlé tvorbě vodních kapek, které stékají po fasádě. Problémem je, že na strukturovaném povrchu fasád zůstávají tyto kapky vody v prohlubních mezi zrny omítky. Tyto vlhké plochy tvoří ideální živnou půdu pro řasy a plísně. Běžně jsou mikroorganizmy likvidovány biocidními konzervačními prostředky, které jsou spotřebovávány na boj s těmito mikroorganismy. Dochází také k vymývání a tovede k trvalému zatěžování životního prostředí. Za vývoj inovačního systému vrchní omítky weber.pas topDry byl Weber oceněn cenou za ochranu životního prostředí města Vídně 2010. Porota označila tento projekt za nejlepší praktický příklad kvalitativní ochrany životního prostředí. V České republice získala tato pastovitá omítka stříbrné ocenění Českou Stavební Akademií v soutěži Výrobek/Technologie roku 2011. S novou omítkou weber.pas aquaBalance přichází další inovační krok firmy Weber.

Tato nová omítka pomáhá předcházet nepříjemné situaci pro každou odbornou firmu: Fasáda byla provedena podle nejlepšího vědomí a svědomí, po několika málo letech si však zákazník stěžuje, že dříve přitažlivá plocha je potažena nazelenalým závojem. V našich zeměpisných šířkách k takovým případům dochází stále častěji. Proti řasám a plísním přirozenými prostředky.


 bohacova_03_400
   Zákazník si pro své fasády přeje jediné - hospodárné řešení, které si podrží hezký vzhled co nejdéle. Kromě toho se vzrůstající důraz klade na používání ekologickýcha šetrných materiálů. Weber.pasaquaBalance je progresivní technologie omítek, která tyto požadavky optimálně splňuje. Za intenzivnější napadení fasád řasami jsou odpovědné různé faktory. V průběhu globálního oteplování nabízí ve vzrůstající míře teplé letní měsíce a mírné, deštivé zimy, optimální životní podmínky pro mikroorganizmy. Podstatným přínosem je také pozitivní aspekt nižšího zatížení vzduchu a vody škodlivými látkami, neboť kyselé deště kdysi také řasám a plísním ztěžovaly přežití. Vedle toho hrají roli stavební podmínky. Základním předpokladem pro šíření řas a plísní na fasádách je vlhkost. Proto většina výrobců při ochraně povrchu stále sází na hydrofobní povrchové úpravy. Studie však dokládají, že vlhkost a kondenzační voda se právě na hydrofobních omítkách drží zvlášť dlouho. Nebezpečí napadení řasami se tím drasticky zvyšuje. K tomu, aby bylo možné problém dostat pod kontrolu, musí tyto omítky obsahovat biocidy, zdánlivě funkční kompromis, protože v prvních měsících mikroorganizmy spolehlivě usmrcuje. Přesto se již po relativně krátké době vodou rozpustné chemikálie začnou vymývat deštěm. Ochranná funkce se tak ztratí a biocidy se ukládají tam, kde již nechrání, ale naopak škodí v podzemních vodách. Data jsou alarmující. Každý rok se tímto způsobem dovodního oběhu dostávají tuny škodlivých chemikálií. Proto přísluší zvláštní význam volbě povrchu fasády. Povrch omítky weber.pas aquaBalance dokáže regulovat vlhkost. Po zvlhčení deštěm nebo rosou se znatelně rychleji vysouší, protože několikanásobně zvětšuje aktivní odpařovací plochu každé kapky vody. Nejjemnější kapilární póry navíc napřechodnou dobu přijímají přebytečnou vlhkost a při klesající vlhkosti ji ihned vrací zpátky do atmosféry. Vlhkostní režim fasády se udržuje v přirozené rovnováze, takže řasy a plísně zde nenaleznou živnou půdu a fasáda si po dlouhou dobu zachovává hezký vzhled. Vynecháním tenké biocidní konzervační vrstvy se z omítkyweber.pas aquaBalaance nevymývají žádnéškodlivé látky.


zdroj: www.revitalizace.eu

Mikroorganismy na fasádě

« zpět